5 strategii odstraszania szubaków

Wiedza o tym, jak zapobiegać szubakom czyli inaczej chrząszczom dywanowym, jest kluczem do ochrony domu i uratowania sobie świata kłopotów.

Lepiej zapobiegać niż leczyć. Tak jest zdecydowanie w przypadku zwalczania szkodników. O wiele łatwiej jest zrobić wszystko, co w twojej mocy, aby nigdy nie mieć problemu ze szkodnikami, niż radzić sobie z nim, gdy już się pojawi.

A w przypadku stworzeń, takich jak szubaki , które tak dobrze radzą sobie w ukryciu, często zdarza się, że zanim zdasz sobie sprawę, że masz problem, jest on znacznie większy i trudniejszy do pozbycia się, niż byłoby inaczej.

Jak całkowicie zapobiegać szubakom?

Na szczęście istnieje kilka dość prostych rzeczy, które możesz zrobić, aby Twój dom był mniej atrakcyjny dla chrząszczy dywanowych. Chociaż te szkodniki żyją na zewnątrz i mogą w każdej chwili wlecieć do Twojego domu, uczynienie budynku mniej atrakcyjnym dla nich znacznie zmniejszy liczbę chrząszczy dywanowych, z którymi musisz sobie radzić.

A jeśli jeden lub dwa dostaną się do środka, to nic wielkiego, jeśli nie mogą znaleźć źródła pożywienia i miejsca do rozmnażania.

Oto jak zabezpieczyć swój dom przed chrząszczami dywanowymi.

Zabezpiecz wejście do domu

Pierwszy punkt ochrony przed szkodnikami ma podwójne zastosowanie w przypadku chrząszczy dywanowych. Ponieważ te nieznośne pożeracze dywanów potrafią latać, pierwszą rzeczą, którą chcesz zrobić, jest upewnienie się, że nie dostaną się łatwo do twojego domu przez twoje okna i drzwi.

Możesz to zrobić, uszczelniając wszelkie pęknięcia i szczeliny wokół drzwi i okien. A następnie wykonaj dodatkowy krok, aby zainstalować ekrany okienne – są one szczególnie ważne w miesiącach letnich, ponieważ chrząszcze dywanowe mogą łatwo wlecieć wraz z ciepłą bryzą.

Inteligentne przechowywanie

Szubaki mogą jeść wiele różnych rzeczy, ale jedyną wspólną cechą ich źródeł pokarmu jest to, że w pewnym momencie musiały pochodzić od zwierzęcia.

Zjedzą twoje stylowe skórzane buty, satynową sukienkę i luksusowy dywanik ścienny. Nie możesz powiedzieć, że nie mają smaku.

Jeśli chodzi o ubrania, jedną z najlepszych rzeczy, które możesz zrobić, aby zapobiec inwazji chrząszczy dywanowych, jest przechowywanie ich tak, aby chrząszcze dywanowe nie mogły się do nich dostać.

Pakowane próżniowo torby na ubrania, które wysysają całe powietrze, to świetny sposób na ochronę odzieży przed chrząszczami dywanowymi – zamknij w nich kaszmir i wełnę, gdy przechowujesz je na cieplejsze miesiące.

To samo, gdy pakujesz kołdry. Torebki pakowane próżniowo w dużych rozmiarach powinny wystarczyć.

To samo dotyczy jedzenia. Chrząszcze dywanowe zjadają ludzkie jedzenie, takie jak płatki zbożowe i orzechy, więc pamiętaj, aby przechowywać je w twardych plastikowych lub szklanych pojemnikach, do których nie mogą się dostać owady.

Jest to nie tylko świetny sposób, aby upewnić się, że nigdy nie będziesz miał do czynienia z chrząszczami dywanowymi, ale pomoże również zapobiec inwazji innych szkodników, od karaluchów po myszy.

Sprzątanie jest sprzymierzeńcem

Plaga szubaków w twoim domu nie oznacza, że ​​jesteś brudny. Jednak dobre praktyki sanitarne mogą pomóc zmniejszyć ryzyko inwazji lub zmniejszyć jej nasilenie, gdy już się pojawi.

Pamiętaj, aby posprzątać wszelkie rozlane jedzenie, aby usunąć potencjalne źródło pożywienia dla tych zwierząt. Rozlana żywność, nawet na nienaturalnych tkaninach, może sprawić, że będą atrakcyjne dla chrząszczy dywanowych, więc nie przestawaj sprzątać.

A sprzątając, zdecydowanie utrzymujemy regularny harmonogram odkurzania. Pamiętaj, że chrząszcze dywanowe zjedzą wszystko – nawet włosy i martwy naskórek – więc jeśli nie odkurzasz regularnie, Twoje podłogi zapewniają obfitą ucztę dla chrząszczy dywanowych, na których mogą się rozwijać.

Kolejna zaleta regularnego odkurzania? Jeśli chrząszczowi dywanowemu uda się zakraść do twojego domu i złożyć jaja na dywanie, możesz zabić larwy, zanim zdążą się pojawić.

Syntetyczny kontra naturalny

To bardzo osobisty wybór i rozumiemy – lubisz naturalne tkaniny. Ale jeśli masz powtarzające się problemy z chrząszczami dywanowymi, być może nadszedł czas, aby rozważyć bardziej drastyczne przeprojektowanie swoich rzeczy.

Rozumiemy przez to zastąpienie włókien naturalnych syntetycznymi, wytworzonymi przez człowieka.

Dzieje się tak po prostu dlatego, że chrząszcze dywanowe jedzą tkaniny pochodzące od zwierząt, takie jak wełna, i nie są zainteresowane włóknami syntetycznymi. W dzisiejszych czasach można uzyskać dywany i tapicerki wykonane z całkowicie sztucznych włókien, które są mniej lub bardziej nie do odróżnienia od wersji naturalnej.

Jakie inne pokarmy dla chrząszczy dywanowych masz?

Chrząszcze dywanowe nie są wybredne w kwestii pochodzenia ich pożywienia. Z radością zamieszkają w ciemnych, obskurnych zakamarkach, ucztując na padlinie martwych owadów.

Chrząszcze dywanowe, podobnie jak inne dermestidy, są również dobrze znane z porażenia wtórnego. Załóżmy na przykład, że masz na strychu ogromną kolonię pszczół miodnych. Może kolonia jest nadal aktywna, a może pszczoły przeniosły się.

Tak czy inaczej, na strychu mogą znajdować się tysiące martwych pszczół, a to stanowi pożądane źródło pożywienia dla chrząszczy dywanowych i innych padlinożerców. Sprawdź strychy, piwnice, puste przestrzenie i inne ukryte obszary, czy nie ma martwych rzeczy, które mogą jeść chrząszcze dywanowe.

Im mniej jest do jedzenia, tym mniej atrakcyjny będzie dla nich Twój dom.

A co z kulkami na mole dla chrząszczy dywanowych?

Kulki na mole są powszechnie zalecane i stosowane zarówno w przypadku chrząszczy dywanowych, jak i moli odzieżowych. I rozumiemy – to takie proste rozwiązanie, aby Twoja cenna odzież nie uległa uszkodzeniu. Po prostu wrzuć trochę do szafy i bam! Problem ze szkodnikami rozwiązany, prawda?

Nie do końca. Właściwie nie polecamy kulek na mole dla chrząszczy dywanowych.

Czemu? Głównym powodem jest to, że kulki na mole są dość toksyczne . Te białe kryształy składają się z substancji chemicznych, takich jak para-dichlorobenzen i/lub naftalen, które wytwarzają silne, toksyczne opary. W stężeniach niezbędnych do zabijania chrząszczy dywanowych kulki na mole mogą być również niebezpieczne.

Jest to szczególnie ważne, jeśli mieszkasz z dziećmi i / lub zwierzętami domowymi, ponieważ kulki na mole mogą być szczególnie szkodliwe, jeśli zostaną przypadkowo połknięte.

A to prowadzi nas do kolejnego powodu, dla którego nie polecamy kulek na mole: po prostu nie ma ku temu powodu. Istnieją znacznie bezpieczniejsze i bardzo skuteczne sposoby na pozbycie się chrząszczy dywanowych . Kulki na mole – i związane z nimi zagrożenie dla zdrowia – po prostu nie są nawet potrzebne.

Jak trzymać chrząszcze dywanowe z dala na dobre?

Chrząszcze dywanowe są bardzo powszechnym szkodnikiem w domach na całym świecie. A ponieważ te robaki naturalnie żyją na zewnątrz, nie można ich całkowicie pozbyć.

Można jednak zrobić wiele, aby zapobiec chrząszczom dywanowym. W rzeczywistości, wdrażając powyższe strategie odstraszania chrząszczy dywanowych, możesz drastycznie zmniejszyć swoje szanse, że kiedykolwiek będziesz musiał poradzić sobie z plagą chrząszczy dywanowych.

Spraw, aby Twój dom był mniej atrakcyjny dla owadów i traktuj je agresywnie, gdy je znajdziesz, a powinieneś być w stanie chronić swoje ubrania i meble przed tymi irytującymi szkodnikami.