Jak zwalczać ćmianki?

Muchy drenujące lub ćmy tonące to włochate, nieznośne, uciążliwe owady, które żyją i rozmnażają się w wilgotnej, organicznej materii odpływów kuchennych i łazienkowych. Mniej niż pięć milimetrów, ta szara lub brązowa mucha, jak na ironię, wcale nie lata dobrze, ale raczej przemyka na krótkich dystansach.

Ćmianki często pojawiają się w zlewach, które nie są często używane lub są w stagnacji.  Często pojawiają się, gdy wracasz do domu z wakacji, choć mogą być równie kłopotliwe w często używanych zlewozmywakach kuchennych lub łazienkowych .

Czy muchy drenażowe są niebezpieczne?

Chociaż nie są gryzącymi owadami, nieszkodliwe muchy są brzydkie i mogą niepokoić ludzi.

Co więcej, w niewielkich ilościach owady można uznać za korzystne, ponieważ rozkładają rozkładającą się wilgotną materię w ściekach, ale mogą szybko się rozmnażać z cyklem życiowym do trzech tygodni i jajami, które wylęgają się co 32-48 godzin.

Skąd wiesz, czy masz muchy drenażowe?

Zauważysz je spoczywające na ścianach i sufitach w pobliżu podejrzanego zlewu. Możesz też zakleić odpływ taśmą klejącą, a gdy muchy spróbują wydostać się z odpływu, przykleją się do taśmy. Postaraj się zostawić taśmę na noc lub na weekend, aby uwzględnić 48-godzinne zmiany cyklu życia. Jeśli są muchy przyklejone do taśmy, w rurach znajdują się muchy drenażowe.

Jak się ich naturalnie pozbyć?

Aby pozbyć się much drenażowych z rur bez użycia pestycydów lub żrących chemikaliów, takich jak wybielacz lub środek do czyszczenia rur, wypróbuj następujące metody:

  1. Użyj metalowej szczotki do rur i przesuń ją przez rurę tam iz powrotem tak daleko, jak to możliwe, a następnie dużo wrzącej wody.
  2. Złap muchy, ustawiając na noc miskę z równymi częściami cukru, wody i białego octu z 5-10 kroplami płynu do mycia naczyń na blacie obok zlewu. Muchy zwabią pachnący płyn i utopią się.
  3. Zagotuj wodę w garnku i wylewaj ją do kanalizacji 1-2 razy dziennie przez tydzień.
  4. Wlej ½ szklanki soli, ½ szklanki sody oczyszczonej i 1 szklankę octu do odpływu i odstaw na noc. Podawaj rano z garnkiem wrzącej wody.
  5. Wlej ¼ szklanki octu jabłkowego do szklanki i szczelnie przykryj folią. Przebij widelcem otwory w plastikowej folii i umieść szklankę obok zlewu. Muchy będą przyciągane do octu jabłkowego, wdzierają się do środka i utopią.
  6. Naturalny produkt o nazwie Bio-Clean to nietoksyczny, przyjazny dla środowiska środek do czyszczenia odpływów, który niszczy materię organiczną blokującą odpływ. Po oczyszczeniu odpływu muchy zaczną znikać.

Gdy muchy odpływowe znikną, odpływy należy czyścić co tydzień, wlewając ½ szklanki sody oczyszczonej do odpływu, a następnie dużo ciepłej wody lub wlej co tydzień szklankę białego octu i pozostaw ją na 30 minut przed spłukaniem wodą. Wyciśnij pół świeżej cytryny do odpływu, aby kontrolować zapach.